16 Mayis 2019 10:23

Kitap Okuma Seferberliği

F T G+


Türkiye okuyor, Gaziantep okuyor, Nizip okuyor çerçevesinde öğrenciler ile veliler kitap okumaya teşvik ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Nizip İlçe protokolü Gazişehir Okul Meclisleri Projesi Nizip İlçe Meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda, Nizip Millet Bahçesinde, Ben Okuyorum, Gaziantep Okuyor projesi kapsamında düzenlenen “Kitabını Al - Gel" kitap okuma etkinliği yaptı. “Kitabını Al- Gel” etkinliğine   Nizip Kaymakamı Kemal Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Resul Çot, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Gündeş, daire amirleri, öğrenciler ile veliler katıldı. Etkinliğe katılan herkesin aynı anda kitap okuması çevreden geçmekte olan vatandaşlar tarafından da izlendi. Bu tür etkinliklerin devam etmesi öğrencilerle birlikte velilere de kitap okuma alışkanlığı kazandırabilir.

UNESCO: Türkiye, kitap okuma oranında 86'ıncı sırada

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86'ncı sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. TÜİK’e göre ise Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235'inci sırasında yer alıyor. Dünyada kitap için kişi başına harcanan para ortalama 1,3 dolarken, Türkiye’de çeyrek dolar. Ülkemizde okuma alışkanlığını artırabilirsek eğer ülke ekonomisinin pozitif yönde etkileneceğini söyleyebiliriz. Teknoloji ve sanayiye önem veren gelişmiş ülkelerde okuma oranı ülkemize göre çok üst seviyelerde bulunuyor. Eğer Türkiye Okuyor kampanyası ile toplumun her kesimine kitap okuma alışkanlığı verebilirsek o vakit bizde Avrupa ile aynı seviyeleri yakalamış oluruz.

Okul çağında olanların kitapları devlet tarafından ücretsiz olarak dağıtılıyor.  Ancak sınavlara hazırlık kitapları ve yardımcı kitaplar da öğrenciler tarafından ücret ödenerek satın alınıyor. Türkiye’nin sadece sınavlara hazırlık için kitap okuduğu göze çarpıyor.

İslam dininde de Cenâb-ı Hakk’ın Kur’ân-ı Kerîm’de insanoğluna ilk emri; “Oku!” olmuştur. Kâinattaki her varlık ve her hâdise, ârif gönüller için okunup anlaşılması gereken bir hikmet dersidir. Kullukta asıl mesele de “Yaratan Rabbinin adıyla oku!” (el-Alak, 1) emr-i ilâhîsi muktezâsınca, bu okuma istîdâdını kazanabilmektir,  esas tahsil budur. Yani her şeyde ilâhî hikmetleri okuyabilme meziyetini elde edebilmektir. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede yaşamaktayız ancak İslami değerlere sahip çıkmıyoruz. Eğer herkes İslam ilminden faydalansa ve onu yaşasa bugün Avrupa ile okuma kıyaslaması yapılmazdı. Şimdi ülkemizdeki tüm yurttaşlarımızla beraber kitap okuma alışkanlığı başlatmalıyız. Eğer toplum olarak İslam dininin gereğini yaparsak her alanda başarılı oluruz.    

  • Bu Makaleye Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu makaleye yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?