29 Mayis 2019 16:54

Askerlik Sistemi Bayramdan Sonra Değişiyor

F T G+


Türkiye rejim niteliğindeki askerlik sisteminin devreye girmesini bekliyor. Ramazan Bayramı sonrasında Meclis gündemine gelip yasalaşması beklenen Yeni Askerlik Sistemine göre bedelli askerlik kalıcı hale gelirken, askerlik süresi de herkes için  6 aya iniyor. Milyonlarca genci ilgilendiren yeni askerlik sisteminin devreye girmesiyle askerlik hizmetini yerine getiren 120 bin gencin terhis olacağı öngörülüyor.

Herkese 1 ay zorunlu temel eğitim

Yeni askerlik sisteminde askerlik çağına gelen her birey zorunlu olarak 1 ay kışlanın kapısından girecek. 1 ay sonra bedelli askerlik tercihinde bulunabilecek olan askerler belirlenen ücreti ödemek kaydı ile tezkere alabilecek. Bedelli askerlik yapmak istemeyenler ise askerliğe devam edecek.

Askerlik süresi herkese 6 ay

Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında yapılan vatani görev 12 ay sürüyordu. Burada lisans mezunları için kısa dönem ayrıcalığı sunuluyordu. Kısa dönem yapmak isteyen lisans mezunları 6 aylık askerlik görevinden sonra kışladan ayrılıyordu. Yeni askerlik sisteminde ise eşitlik getirildi. İlkokul, ortaokul, lise, meslek yüksek okulu ve üniversite mezunu ayırt edilmeksizin herkes 6 ay askerlik yapacak.

Maaşlı askerlik sistemi getirildi

Askerliğin 6 aya düşürülmesi ile birlikte bir yenilik daha getirildi. Askerlik sonrası iş problemi olanlar 12 ay askerlik yapmak isterlerse bunu maaş karşılığında yapacaklar. 6 ay maaşlı askerlik yapacaklara ödenecek ücret 2 bin lira olarak belirlendi.

MYO mezunlarına yedek Astsubaylık

Lisans mezunları daha önceki sistemde olduğu gibi bu sistemde de yedek subaylık yapabilecekler. Ancak daha önceki sistemlerde meslek yüksekokulu mezunlarına herhangi bir ayrıcalık verilmiyordu. Yeni sisteme göre MYO mezunları yedek astsubaylık yapabilecekler. Askerlik hizmetini tamamlayanlar içerisinde başarılı olup, şartları uygun olanlar TSK’da görev yapabilecekler.

Yeni askerlik sistemin ülkemize ve gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

İstabul'un fethinin 566. yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet ve askerlerini rahmetle, minnetle ve dua ile yad ediyoruz. Ruhları şad, mekanları Cennet, makamları ali olsun.      

  • Bu Makaleye Yorum Yaz

    Toplam 0 Yorum Yapıldı

  • Bu makaleye yorum eklenmedi, ilk sen eklemek ister misin?