Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, Çiftçi Rahatsa Ülke Rahat

Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, Çiftçi Rahatsa Ülke Rahat

Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, zeytin ve antepfıstığı başta olmak üzere çeşitli meyve ağaçlarında budama artıkları büyük sorun olmaya başlamıştır. İlçemizde zeytin ve antepfıstığı bahçelerinde oluşan budama artıklarının 25 Mart 2021 tarihine kadar yakılması gerektiğini yoksa çiftçilerimizin tespiti halinde cezai işlemle kar karşıya geleceklerini söyledi. 
Durmaz, bu konuda 84 kırsal mahallemize bulunan çiftçilerimize gerekli duyurarın yapılacağını belirtti. 

Başkanı Sıddık Durmaz, Nizip Fıstık ağaçları kabuklu bit, dal güvesi, karagöz kurduna karşı ilaçlanmaya başlandığını Türkiye'de önemli Antep fıstığı üretimi yapılan ilçesi olan Nizip'te, fıstık üreticileri, ağaçları kabuklu bit, dal güvesi, karagöz kurduna karşı ilaçlanmaya başlanırken, havaların iyi gitmesi nedeniyle vatandaşlar yoğun bir mesai içerisinde olduğu bildirildi.

Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz, Fıstık ağaçlarının ilaçlanma zamanı geldiğini ifade ederek, “Fıstık üreticileri ağaçları kabuklu bit, dal güvesi, karagöz kurdu bulunuyor. Üreticilerimiz, teknik anlamda odamızdan destek alarak, ilaçlama yapsınlar. Fıstık ağaçlarında zararlıları tespit ederek, ona göre ilaç kullanılması gerekiyor” dedi.

Mazot ve gübre desteği ödemelerinin her yıl mart ayında ödendiğini ancak bu yıl hükümetimizin 22 Şubat’a kadar ödeme yapmasını beklediklerini söyledi. Durmaz, ilçemiz ve çevresinde yağış miktarları konusunda açıklamalarda bulundu. Başkan Durmaz, barak ovasına 280 kğ, dağ köylerimize 318 kğ yağmurun yağdığını belirterek kısmen kuraklık sıkıntısını aştıklarını ifade etti.